Короткий зміст статті
Видалення шрамів – 6 ефективних способів
Видалення шрамів – складне завдання, особливо якщо вони глибокі або дуже великі, мають насичений колір, заподіюють біль та інші неприємні симптоми. У сучасній медицині існує кілька ефективних спосіб позбавлення від рубців.
Великі дефекти шкіри, які утворюються в результаті запалень, механічних і хімічних пошкоджень, операцій, заміщуються сполучною тканиною. Рубцювання – природний і потрібний процес, завдяки йому відбувається загоєння навіть дуже великих і глибоких ран, опіків.
Види шрамів
Візуальні та якісні характеристики сполучної тканини в процесі заміщення залежать від обсягу пошкоджень.
Сучасна класифікація слідів на шкірі включає наступні типи:
Чи можна позбутися від шрамів?
Деякі мітки усуваються повністю з допомогою сучасних медичних технологій, наприклад, нормотрофические зміни шкіри. Інші дефекти вдається тільки зробити менш помітними, зменшити об’єм сполучної тканини. Видалення рубців і шрамів здійснюється консервативними, апаратними та хірургічними способами. Вибір методики визначає лікар відповідно з типом ушкодження, його розмірами і супутньої клінічною картиною.
Видалення шрамів в домашніх умовах
Консервативний підхід до вирішення представленої проблеми призначається при свіжих, невеликих нормотрофических і атрофічних рубцях, в інших випадках він недостатньо ефективний і може застосовуватися лише як допоміжна терапія. Видалення шрамів домашнім методом – це тривале використання сучасних медикаментів, вирівнюючих рельєф шкіри. Вони наносяться на епідерміс, або вводяться в його верхні верстви.
Мазь для видалення шрамів
Місцеві препарати дієві, якщо рубець «молодий». Такі ліки покращують процеси регенерації шкіри, інтенсифікують поділ здорових клітин, стимулюють вироблення еластину. Видалення старих шрамів засобами для зовнішнього нанесення проблематично. Давно сформувався дефект можна згладити, освітлити, зробити менш вираженим, але не позбутися від нього. Аналогічно неефективні зовнішні медикаменти від келоидов і гіпертрофічних рубців.
Розглянуті ліки випускаються в різних формах, але принцип роботи у них ідентичний. В залежності від типу шкіри підбирається мазь, розчин, гель або крем для видалення шрамів:
- Медерма;
- Scar Esthetique;
- Ферменкол;
- Келофибраза;
- ScarGuard;
- Контрактубекс;
- Зерадерм Ультра;
- Мадекассол і аналоги.
Видалення шрамів гіалуронової кислотою
Описуваний препарат використовується тільки при дрібних атрофічних дефекти, коли в шкірі присутні ямки і провали. Переважно виконується видалення шрамів на обличчі, особливо популярна дана методика для лікування постакне. Гіалуронова кислота – філлер, натуральне речовина, що має здатність накопичувати і утримувати молекули води, збільшуючись в обсязі.
На цій властивості і заснована методика, як позбутися від шрамів за допомогою контурної пластики. Філлер вводиться микроинъекцией під рубець і виправляє його зсередини. Рельєф шкіри моментально згладжується, додатково покращується її якість, спостерігається зволоження і омолодження шкіри. Ефект від введення гіалуронової кислоти тимчасовий, він тримається 6-12 місяців (залежить від щільності філера, індивідуальних особливостей), після чого буде потрібно корекція.
Видалення шрамів в клініці
Гіпертрофічні та келоїдні рубці, застарілі, глибокі і дуже великі дефекти можна усунути описаними вище техніками. У таких ситуаціях необхідні більш радикальні способи, як прибрати шрами:
- хірургічне висічення пошкоджених тканин, іноді – з пересадкою шкіри і пластикою;
- «випалювання» лазером;
- кріодеструкція;
- шліфування дермороллером.
Видалення шрамів хірургічним шляхом
Ліквідація рубців розглянутим методом призначається тільки при великих і глибоких дефектах, великих розростаннях з’єднувальних клітин. Хірургічно видаляються шрами від опіків, незворотні пошкодження тканин, які обмежують рухливість суглобів і м’язів, заподіюють біль. Коли відмітини розташовуються на видних, естетично значущих зонах (шия, обличчя, декольте, руки та інші), процедура може поєднуватися з пересадкою шкіри.
Часто операція з видалення шрамів поєднується з пластикою:
Видалення шрамів лазером
Методика менш ефективна в порівнянні з оперативним втручанням, але більш безпечна. Лазерне видалення шрамів полягає в поетапному випалюванні верхніх шарів пошкодженої шкіри. Загиблі тканини відторгаються, а на їх місці починає рости нова здорова шкіра, активізуються процеси регенерації клітин. Видалення шрамів цим способом здійснюється кількома курсами, особливо якщо дефекти глибокі або великі. Кількість процедур, інтенсивність лазерного впливу і тип апарату підбирає хірург. Найбільш дієвими вважаються неодимовий і ербіевий варіант.
Видалення шрамів рідким азотом
Кріотерапія за принципом роботи схожа з лазерною шліфовкою. Під впливом екстремально низьких температур пошкоджена шкіра «спалюється», відмирає і відторгається організмом. Видалення шрамів азотом теж передбачає кілька курсів, які складаються з 5-15 маніпуляцій з перервою в 5-10 днів. Описуваний спосіб рідко призначається дерматологами з-за повільного одержання результатів і обмеженої сфери використання. Видалення шрамів кріотерапією застосовно тільки для поверхневих маленьких рубців. З глибокими і великими поразками рідкий азот не справляється.
Видалення шрамів дермороллером
Представлена техніка відновлення шкіри рекомендується при свіжих поверхневих рубцях. Шліфовка шрамів дермороллером нагадує мезотерапію. Проблемні ділянки піддаються точковим микроповреждениям, завдяки чому запускаються процеси регенерації клітин. Паралельно в шкіру надходить «коктейль» з вітамінів і поживних речовин, що підтримують механізми відновлення. За допомогою даного способу рекомендується терапія постакне, стрий і розтяжок.