Традиції і звичаї Марокко
Культура і звичаї в Марокко тісно переплетені з віросповіданням в країні. Деякі з них приїжджим туристам здаються дивними, часом смішними, а часом і жорстокими. У будь-якому випадку кожен мандрівник, вирушаючи сюди, повинен пам’ятати і шанувати древні традиції місцевих жителів.
Найзахідніша країна Африканського континенту має багато спільного з європейськими державами, тому «нашій» людині буде не так вже й важко зорієнтуватися в ній в соціальному плані. Однак все-таки стоїть перед поїздкою ознайомитися з деякими традиціями та звичаями Марокко, адже, як і в будь-якому іншому місці на Землі, вони унікальні і обов’язкові для виконання. Дотримуючись прийнятий етикет і традиції країни, ви проявляєте пошану до неї і выказываете подяку за гостинність, що просто необхідно, якщо ви вважаєте себе вихованою людиною.
Традиції гостинності
Мабуть, варто почати з найвагомішою традиції Марокко, яка стосується гостинності. Марокканці – народ широкої душі, і, як це прийнято в країнах СНД, вони завжди раді гостям. Гість у берберському будинку – головний чоловік, який завжди оточений теплом і турботою господарів, і для якого будуть подані найкращі страви і будуть дотримані всі правила прийому.
Врахуйте, що за традицією гостинності в Марокко не прийнято приходити в будинок з порожніми руками. Якщо вас запросили на сімейну вечерю, неодмінно вирушайте за невеличкими сувенірами та фруктами. Ніколи не нехтуйте цією традицією, адже від цього залежить те, як пройде вечір, і ставлення до вас в цілому.
Взуття прийнято залишати біля порога, хоча ви, швидше за все, так і зробите, адже ми звикли так робити. Тапочки вам не дадуть; в марокканських будинках прийнято ходити босоніж.
Особливості поведінки за столом
Отже, ви прийшли з подарунком, проте не знаєте, як поводитися за столом – столових приладів, звичних для нас, ні оселедця з пюре на столі немає. Замість цього в центрі столу варто страва з пшеничного крупи – це традиційний марокканський кускус. Його їдять по п’ятницях у колі сім’ї, обговорюючи всі нагальні питання і справи домочадців. Не дивуйтеся тому, що на столі немає ні виделки, ні ложки. Справа в тому, що в Марокко прийнято їсти своїми руками – вони, мовляв, набагато чистіше, ніж якісь прилади, які незрозуміло хто використовував і мив до цього. Зверніть увагу, що їдять не обома руками, а тільки правою, беручи їжу трьома пальцями. Перед тим, як подадуть першу страву, ви побачите перед собою дві невеликі миски. Одна з них буде зі спеціальною рідиною, а інша – з водою. Так бербери миють руки перед прийомом їжі і після. Вам потрібно буде, за прикладом інших, що сиділи за столом, обмити руки, відсунути миску, а після приготуватися до найприємнішого – до вечері.
Під час їжі не захоплюйтеся хлібом – до нього тут ставляться дуже шанобливо, тому економлять і їдять з великою гідністю. Що стосується напоїв, не чекайте, що вам наллють величезну чашку ароматного чаю. Ні, це не тому, що бербери жадібні. Навпаки, чай наливають у невеликих кількостях, щоб потім була можливість додати і ви завжди могли б пити гарячий, смачний чай. Не відмовляйтеся від другої і третьої чашок чаю, адже лише на відмову від четвертої на вас не образяться.
Алкоголь в Марокко – велика рідкість, в гостях його не п’ють і навіть на весілля прийнято пити звичайний чай. Це пов’язано з релігією, так як іслам передбачає повну відмову від цього «диявольського пійла».
Язик мій – ворог мій
Розмови під час вечері можуть бути самі різні. Марокканцам не чужі розмови про особисте життя, про роботу і людей. Поговорити тутешній народ дуже любить, і нітрохи не соромиться цього. Однак уникайте розмов про релігію. Мусульмани трепетно ставляться до своєї віри, тому одне ваше необережне слово може дуже образити співрозмовника. Якщо вам подобається спілкуватися з людиною, але його віра вам здається дивною – краще промовчіть. Атеїст ви, католик чи православний – не важливо, вам не будуть нав’язувати іслам, але і ви прийміть спосіб життя іншої людини і в жодному разі не показуйте йому свою зневагу до його особистих правилами. В іншому випадку ви покажіть себе як дурного, неввічливого і невдячного чоловіка, якого не варто було запрошувати в будинок.
Поведінка в громадських місцях
Як же деколи дивуєшся, коли потрапляєш в іншу країну, а здається, ніби в інший світ занесло. Марокко, його особлива культура і традиції – велика несподіванка для російського туриста; навіть звичні речі можуть виявитися величезною помилкою на берберської території. Наприклад, якщо ви – жінка, від вас будуть вимагати дуже стриманого і вкрай скромної поведінки. Не можна посміхатися чоловікам або розглядати їх. Це може бути визнане за флірт, і тоді від вас навряд чи відстануть.
Не надягайте в Марокко те, що носите влітку на батьківщині – жінки тут прикривають майже все тіло, і відкритий одяг вважається не просто моветоном, а навіть ознакою вульгарного поведінки. Зустрічають, як кажуть, по одягу, тому постарайтеся залишити враження пристойною і скромної жінки, щоб убезпечити себе і не впасти обличчям в бруд перед місцевими. Жінки носять тут довга сукня – джеляб, а на голові у кожної повинен бути хустку. Цей одяг ідеально підходить під кліматичні умови країни і продиктовані Кораном правила.
Перебуваючи за межами номери готелю, не обіймайтеся і не цілуйтеся з близькою вам людиною. Тактильне спілкування на людях тут не вітається. При знайомстві або при зустрічі з людиною своєї статі можна поцілувати його тричі символічно і закріпити знайомство рукостисканням, а до осіб протилежної статі краще взагалі не торкатися. Ви можете кивнути дівчині або потиснути їй руку, але не більше того. Ні в якому разі не цілуйте дівчині або жінці руку, це буде прийнято як нахабне приставання.
Турист? Плати!
За будь-яку, навіть незначну послугу, в Марокко доведеться платити. Хочеш зробити фото перехожого – заплати йому. Хочеш запитати дорогу – заплати. В кафе і ресторанах чайові у вигляді 10-15% від суми обов’язкові, і вони не включаються в рахунок. Чайові ніколи не залишають на столі – це вважається проявом неповаги до місця, де вас нагодували. З цієї причини завжди передавайте чайові офіціантові з рук в руки. Будь-яким людям, які вам надали послугу, варто залишити від 2 до 10 дирхам. Мийникам машин зазвичай залишають 5-6 дирхам, а прибиральницям близько 7-8. У будь-якому випадку, не скупіться. Найбільше коштів піде на екскурсії. На чайові водієві і гідові скидається весь автобус по 5-20 дирхам. Якщо екскурсія була індивідуальною, не скупіться на відносно велику суму у вигляді 100 дирхамів своєму супроводжуючому.
Марокканці живуть небагато, тому чайові – природний і зрозумілий спосіб виразити свою вдячність, коли у нас в країні цю роль грає ввічливість.
Рамадан в Марокко
Щорічно в Марокко проходить велике свято – священний місяць Рамадан. Вважається, що саме в дев’ятий місяць мусульманського календаря Аллах передав пророка Мухаммеда головну книгу мусульман – Коран. Під час Рамадану життя в країні ніби завмирає. Починається піст, більшість магазинів і кафе не працюють або скорочують робочий день. Мусульмани шанують традиції і звичаї цього місяця, тому навіть не намагайтеся переконати своїх нових знайомих їх порушити. Поважайте священність і важливість Рамадану для місцевих жителів, не показуйте свого байдужості до дотримання звичаїв цього довгого і великого торжества.