Короткий зміст статті
Падевий мед – користь і шкода особливого продукту, особливості зберігання
Падевий мед – одна з різновидів солодощі. Його прийнято вважати другорядним продуктом, але в ньому міститься дуже багато корисних речовин, так що за якістю і цілющим властивостям він ні в чому не поступається квіткового.
Не кожен споживач знає, що мед буває не тільки квітковим. Існують і інші різновиди продукту. Наприклад, падевий мед. Видобувається він теж бджолами, але не з традиційного квіткового нектару, а з медвяної роси або як її ще прийнято називати – паді.
Що значить падевий мед?
Як і з чого бджоли роблять мед, всім добре відомо. Трудівниці полів запилюють квіти, збирають нектар і переносять його в соти, де він перетворюється в кінцевий продукт у результаті взаємодії з особливим ферментом в слині комах. Що означає падевий мед, і чим він відрізняється від звичайного? Процес виробництва його точно такий же. Головна відмінність – сировина, що використовується для приготування.
Падь, як правило, утворюється на лісових рослинах, тому падевий мед іноді ще називають лісовим. Унікальність цього продукту – в його складі. У нього входить у 1,7 разів більше натуральних антибіотиків, значна кількість солей заліза, кобальту, марганцю, фосфору, мінералів, ферментів. Цими компонентами і обумовлюється такого продукту, як падевий мед, користь і шкоду.
Що таке падь у бджільництві?
Не всім доводилося чути це слово, тому багато хто навіть не уявляють його значення. Що таке падь? Так прийнято називати солодку рідину, яку виділяють комахи, які живляться рослинними соками. Крім того, падь виділяють дерева. Дрібні прозорі крапельки утворюються на стовбурах і листках і іноді падають на землю, за що і отримали відповідну назву.
Коли бджоли збирають падевий мед?
Потрібно сказати, що збирати падь бджоли відправляються не від хорошого життя. Якщо поблизу є квітучі рослини, комахи не звернуть на «штучну» солодку рідину уваги. Тільки коли немає жодного іншого джерела пилку, починається збирання падевого меду. Як правило, це відбувається восени, коли попелиці з’являється дуже багато, а нектаровиділення повністю припиняється. Крім того, падевий мед бджоли виробляють в посушливі роки.
У той час як людині продукт допомагає зміцнювати імунітет і справлятися з різними хворобами, на бджіл він діє згубно. Коли паді занадто багато, організм комах швидше зношується, а з-за високого вмісту токсинів, у них починає розвиватися токсикоз, з’являється пронос. Багато особини хворобливого стану не переживають і гинуть.
Види падевого меду
В природі існує всього два основні різновиди паді:
- рослинного;
- тваринного походження.
Залежно від походження якість падевого меду незначно відрізняється. Рослинний продукт, наприклад, містить багато ферментів і вуглеводів. Крім того, він насичений амінокислотами. Частка останніх в ньому в 3 рази більше, ніж білків у звичайному меді. Падевий тваринний мед вважається більш корисним. Пояснюється це великою кількістю білкових мінеральних речовин у його складі.
Склад падевого меду
Цей продукт не просто так користується популярністю у прихильників нетрадиційного лікування. Падевий мед склад багатий і різноманітний має, в який входять такі компоненти, як:
- солі заліза;
- солі марганцю;
- азотисті білкові речовини;
- солі фосфору і кобальту;
- фітонциди;
- мінеральні кислоти;
- ліпіди;
- сахароза;
- фруктоза;
- калій;
- глюкоза.
Падевий мед – користь і шкоду для людини
У людей, яким раніше не доводилося чути про це засобі, відразу ж виникає питання про те, чим корисний падевий мед. Цей продукт знаходить застосування не тільки в медицині. Солодощі використовують ще в кулінарії і косметології. Мед дбайливо і дуже дієво доглядає за проблемною шкірою, а ще він ефективний у боротьбі з целюлітом. Крім усього іншого, його можна додавати у випічку, але важливо пам’ятати, що при високих температурах продукт втрачає всі корисні властивості. Тобто, краще застосовувати його з вже готовими стравами або в чистому вигляді.
Падевий мед показаний людям з хворобами серцево-судинної системи. Крім того, що вона приводить в норму еластичність судин, солодкість ще й бореться з бляшками бляшками. Продукт добре зарекомендував себе в боротьбі зі стресами, безсонням. Він зміцнює імунітет, поповнює вітамінний запас організму, нормалізує сон і помітно покращує апетит. У період епідемій простудних хвороб, падевий мед захистить від зараження або допоможе легше перенести хворобу, але і це ще не все. Падь також:
- зміцнює кістки;
- надає омолоджуючий ефект;
- сприятливо впливає на кишечник (нормалізує перистальтику);
- покращує якість і склад крові;
- швидко відновлює організм після серйозних навантажень (і фізичних, і розумових).
Має мед падевий корисні властивості і протипоказання теж має, як будь-який інший засіб, що володіє цілющим ефектом:
Як розпізнати падевий мед?
Знаючи, падевий мед, що це таке, як відрізнити його, можна вивчити. Зробити це не так складно, як може здатися. Головне – бути в курсі основних особливостей продукту. Як визначити падевий мед в домашніх умовах? Для цього доведеться підключати всі свої відчуття – зорові, смакові, а в деяких випадках навіть тактильні. Все тому, що солодкість з паді більш густа і по ложці вона повинна стікати нешвидко тоненькою безперервної цівкою.
Колір падевого меду
Щоб визначити походження продукту, не завадить знати, якого кольору падевий мед. У більшості випадків він темний – від коричнювато-бурого до чорного, але бувають винятки. Наприклад, мед з хвойних дерев бурштиновий. Іноді продукт отримує зеленуватий відтінок. Це відбувається, коли солодкість готується з паді, зібраної у хвойно-листяному лісі.
Смак падевого меду
Ще один спосіб, як визначити падевий мед – спробувати його. Потрібно бути готовим до того, що це продукт на любителя. Від традиційного смак трішки відрізняється – в ньому присутній гірчинка. Крім того, падевий мед не такий нудотно-солодкий, за що його іноді відносять до другосортним продуктів. У той час як за кордоном він часто обходить традиційний квітковий по популярності і вартості.
Як відрізнити падевий мед в сотах?
Бджолярі прекрасно знають, як виглядає падевий мед у стільниках. Корисно буде це знання і тим, хто любить солодощі саме в такому вигляді. Бджоли переробляють падь точно так само, як і звичайний нектар. Коли кількість вологи зменшується до потрібної величини, комахи закривають соти спеціальними восковими кришечками, але у випадку з падевым медом це відбувається помітно пізніше. Тобто, якщо восени залишається багато незапечатаний клітинок, отже, в них не квітковий нектар.
Як відрізнити падевий мед від квіткового?
Якщо ні на колір, ні на смак, ні на запах відрізнити не виходить, можна скористатися кількома перевіреними хитрощами. Правда, так перевірити чорний або білий падевий мед можна тільки в домашніх умовах:
Як зберігати падевий мед?
У цього продукту багато переваг, але є й недоліки. Одне з останніх – властивості падевого меду не дозволяють йому зберігається довго. Точніше, для того щоб запаси залишалися придатними до вживання як можна довше, їх потрібно зберігати у відповідних умовах. Повинен дотримуватися температурний режим, дуже важливо, щоб у приміщенні була нормальна вологість.
Для падевого меду недобре, коли на нього потрапляють прямі сонячні промені, тому контакту з ультрафіолетом доведеться уникати. Тривале зберігання краще всього здійснювати при температурі +7 градусів, для короткочасного – підійде +15. Продукт залишиться придатним довше, якщо буде перебувати в скляній тарі. Вологість повітря в приміщенні, де зберігається мед, повинна залишатися приблизно на рівні 60%.