Короткий зміст статті
Нарколепсія – що це за хвороба і як її лікувати?
Нарколепсія – рідкісне і загадкове захворювання нервової системи, що вражає в основному чоловічу частину населення. Недуга супроводжується непереборним бажанням «провалитися в сон» і втратою м’язового тонусу (катаплексією) – нарколептік при цьому, падає як «поле».
Сонна хвороба або нарколепсія – рідкісне і незвичайне розлад нервової системи з поширеністю 1-2 людини на 2000 населення. Чоловіки більше схильні недугу. Захворювання не смертельне, але здатне негативно позначитися на психіці та життєдіяльності хворого призводити до травм, нещасних випадків.
Що таке нарколепсія?
Нарколепсія це – пароксизмальні раптові напади сонливості, що виникають в період неспання людини і супроводжуються втратою контролю над м’язовим тонусом. Відбувається це в результаті розладу фази швидкого (парадоксального) сна, під час якої важко розбудити. Людина різко «провалюється» в сон в будь-який час, в будь-якому місці, при вчиненні яких-небудь активних дій.
Нарколепсія-гіперсомнія руйнівно діє на психіку хворого. Розвивається постійна втома і сонливість навіть у випадку, якщо тривалість сну була не менше рекомендованих 8 годин. Це позначається на якості рівня життя людини – хвороба може стати серйозним випробуванням для нарколептика: руйнування сім’ї, кар’єри і постійна загроза життю.
Нарколепсія і катаплексія
Напади нарколепсії, нерозривно (80%) пов’язані з епізодами катаплексії: неконтрольованої втратою м’язового тонусу, що супроводжується падінням, свідомість при цьому зберігається. Між нападами протягом дня є інтервал, під час якого хворий стає розсіяним, і багато дії вчиняє на автоматизмі. У важких випадках катаплексія може призвести до генерализованному млявого паралічу (рухаються тільки м’язи очних яблук).
Нарколепсія – причини
Хвороба нарколепсія – одне із загадкових неврологічних порушень. Неврологи називають різні гіпотези, серед яких психосоматичні захворювання, прояв шизофренії, порушення нейрохимического балансу в головному мозку. Нарколептичний синдром може виникнути як симптом іншого розвивається захворювання. Дослідження розлади вченими дозволило їм виділити основні причини:
- брак орексина А і Б – нейротрансмітери допомагають проводити нервові імпульси по нейронам. При недостатньої вироблення організмом цих речовин збудження не доходить до нейронів, людина засинає;
- аутоімунна деструкція гипокретинсодержащих нейронів в гіпоталамусі;
- генетичний фактор (25% випадків, в анамнезі мають родичів з нарколепсією);
- цукровий діабет (I і II типи)
- інфекції головного мозку;
- черепно-мозкові травми;
- психічні травми;
- епілепсія;
- розсіяний склероз;
- пухлини гіпоталамуса;
- надмірне стомлення, хронічний недосип, важке протікання вагітності можуть стати каталізаторами захворювання.
Нарколепсія – симптоми
Симптоматика нарколепсії часто виражена яскравою клінічною картиною і в класичному перебігу супроводжується симптомами:
- у постійне патологічне засипання протягом дня (15-30 хвилин), опір до сну обмежена. Виникає при монотонній діяльності (читання, перегляд телевізора, миття посуду), але може виникнути і при активних діях;
- падіння м’язового тонусу (катаплексія у 75% хворих) певної кінцівки (руки, ноги), або генералізована слабкість – людина падає як підкошений. Симптому передують сильні емоційні сплески: гнів, ненависть, страх;
- гіпнагогічні слухові та/або зорові галюцинації або ілюзії (30%), виникають при засипанні, гіпнопомпіческіе – при пробудженні: реалістичні, барвисті і лякаючі;
- сонний параліч (25%) – в моменти засипання або пробудження виникає короткочасний м’язовий параліч (знерухомлення), під час якого людина не в змозі зробити який-небудь рух. Стан супроводжується сильною тривогою і страхом. Сонний параліч виникає рідко і у здорових людей.
Чим небезпечна нарколепсія?
Нарколепсія – хвороба, іноді пов’язана з величезними ризиками для життя, як самого хворого, так і для оточуючих його людей. Напади виникають кілька разів на день, і до моменту їх виникнення осіб (нарколептік) може переходити дорогу, вести транспортний засіб, працювати зі складними предметами і механізмами. Ризик отримати або нанести травму зростає в кілька разів.
Нарколепсія – як лікувати?
Нормальну якість життя – головна потреба серйозно хворої людини, і нарколепсія не виняток. Діагноз ставиться на підставі скарг пацієнта і детального обстеження сомнологом. Лікар призначає полисомнографию (дослідження нічного сну в лабораторії, відстеження спеціальним приладом фаз сну) і тест MSLT (дослідження сну денного лабораторії). На основі тестів складається динаміка патернів сну, і можна судити про наявність/відсутність хвороби.
Своєчасне звернення до лікаря і грамотно складена терапія – істотно полегшують стан хворого нарколепсією. Нарколептік приймає препарати в профілактичній дозі протягом усього життя, це дозволяє зменшити кількість нападів, домогтися ремісії. Синдром нарколепсії, викликаний іншим захворюванням, полягає в усуненні основного недуги. Ефективна схема лікування включає препарати:
- антидепресанти – істотно знижують епізоди катаплексії, сонного паралічу;
- стимулятори – прибирають сонливість, покращують продуктивність людини в денний час;
- снодійні – стабілізують нічний сон.
Нарколепсія – лікування народними засобами
Нарколепсія виліковна, вважають багато травники і цілителі, але це не так. Народна медицина може стати додатковою підмогою до медикаментозної терапії. Необхідна консультація лікаря. Трави, використовувані при розладі:
- відвар пустирника – седативний ефект;
- насіння кропу – м’яку заспокійливу і снодійну дію;
- плоди глоду – усувають безсоння;
- шишки хмелю – розслабляючий ефект;
- меліса – нормалізує психічні процеси.