Короткий зміст статті
Кухонні фартухи для кухні на стіну – існуючі варіанти, поради щодо вибору та кріпленню
Гарні кухонні фартухи для кухні на стіну потрібно облаштовувати з матеріалу, який відмінно протистоїть забруднень і простий в очищенні. Велика кількість оздоблювальних панелей ускладнює вибір, слід враховувати всі негативні фактори, наявні в робочій зоні.
Декоративні кухонні фартухи для кухні на стіну в інтер’єрі грають істотну роль, підкреслюючи унікальний дизайн робочої зони і відмінно захищаючи її від забруднень. Цей елемент повинен бути із стійкого матеріалу, адже прилегла до мийки і плити поверхня постійно контактує з кіптявою, жиром і вологою.
Як вибрати фартух для кухні?
Варильна поверхня з мийкою – постійне джерело бруду. Ощадливі господарі здавна прагнули облицьовувати тут стіни міцними матеріалами – каменем, керамікою, стійкими видами штукатурки. Винахід штучних панелей розширило вибір, зараз обладнати навіть дзеркальний фартух для кухні не є проблемою. Щоб поширені помилки в облаштуванні цього простору не привели до необхідності здійснювати позачерговий ремонт, краще відразу врахувати всі тонкощі оформлення. Перерахуємо основні вимоги до вибору матеріалу для кухонного фартуха на стіну:
- зносостійкість;
- декоративні якості;
- вологостійкість;
- доступна вартість;
- довговічність;
- простота монтажу;
- легкість чищення;
- ремонтопридатність облицьованих стін.
Розмір кухонного фартуха
Даний елемент не завжди вдається облаштовувати за єдиним канонами. Наприклад, обов’язково слід враховувати власний ріст, невисокі люди намагаються замовляти тумбочки нижче стандартних зразків. Кухонні фартухи для кухні на стіну і основне обладнання слід встановлювати у цьому приміщенні виходячи з наступних принципів:
Види фартухів для кухні
Пішли часи, коли керамічна плитка та інші природні матеріали панували на кухонному просторі. Поява полімерів неймовірно расшило асортимент, зробило ремонтні роботи дешевше і простіше, але далеко не всі користувачі знайомі з потенційними недоліками штучних панелей. Кухонні фартухи для домашньої кухні на стіну – найважливіший елемент обстановки, тому завжди слід відповідально оцінювати всі плюси та недоліки кожного варіанту.
З чого роблять кухонні фартухи для кухні:
- природного каменю;
- штучного каменю;
- ламінату;
- декоративної штукатурки;
- лицювальної цегли;
- полікарбонату;
- скла;
- масиву дерева;
- ПВХ панелей;
- мозаїки;
- фотошпалер;
- МДФ панелей;
- металу.
Кухонний фартух з скла
Забарвлене або покрите декоративної фотодруком загартоване скло – довговічний матеріал з хорошою міцністю. Воно практично не дряпається і б’ється лише у випадку сильного удару. Фартух з скла підходить для стилю лофт, а ще цей варіант використовують любителі мінімалізму і сучасної обстановки. Плюси скляних фартухів:
- висока естетичність;
- мінімум швів;
- добре відбивають світло;
- швидкість монтажу;
- вологостійкість;
- довговічність при дбайливому використанні.
Недоліки даного вибору:
- висока ціна;
- монтаж проводиться за суворими розмірами;
- посадочні місця фартуха не можна змінити при установці;
- погано підходять для класичного стилю;
Кухонний фартух з пластику
В сучасному дизайні цей варіант є самим бюджетним способом оформити фартух на стіну. Можна використовувати листи з готовими візерунками або фотодруком. Пластик відмінно імітує природну поверхню, плитку, цегла. Бажано купувати ПВХ панелі товщиною від 1 див. Пластиковий фартух для кухні володіє наступними перевагами:
- простий у догляді;
- легкість монтажу;
- шви малопомітні;
- багатий вибір кольорів;
- демократичні ціни на панелі.
Недоліки ПВХ фартухів:
- біля варильної поверхні вимагають захисту на стіну або комбінації з іншим матеріалом;
- погана стійкість до механічних пошкоджень і нагрівання;
- по декоративності поступається природного обробці;
Кухонний фартух з плитки
Декоративні та практичні якості плитки перевірені тисячоліттями. Фартух для білої кухні з кераміки – популярна класика, але є маса інших оригінальних варіантів. Зараз легко відшукати матеріал будь-якої текстури і формату для різноманітних етнічних або сучасних стилів. Керамічна плитка для кухні на фартух володіє масою переваг:
- величезний вибір фактури;
- висока зносостійкість;
- довговічність;
- миється будь-якими засобами;
- відмінна вологостійкість.
Мінуси фартуха з плитки:
- оздоблення керамікою виходить дорожче в порівнянні з використанням штучних панелей;
- монтаж трудомісткий;
- потрібна ретельна підготовка поверхні стіни.
Кухонний фартух з МДФ
Механічні характеристики МДФ панелей вище, ніж аналоги з ПВХ, але за способом установки вони аналогічні. Роздумуючи, з чого зробити фартух на кухні, потрібно враховувати волокнисту структуру плит, яка руйнується при тривалому контакті з вологою. Плюси цього варіанту обробки наступні:
- величезний вибір форм і забарвлень;
- не потрібно вирівнювати стіни;
- монтаж відносно простий;
- щільні шви;
- легко замінювати зношені елементи, встановлені на стіну;
- добре маскує комунікації.
Мінуси МДФ фартуха на стіну:
- середня вологостійкість;
- МДФ боїться високих температур;
- по довговічності поступається кераміці, склу і каменю.
Кухонний фартух з ламінату
Багато господинь відмовляються розглядати підлоговий матеріал в якості обробки на стіну, але вдалі дизайнерські приклади показують, що такий варіант має чимало плюсів. Плануючи облаштувати будинку фартух з ламінату для кухні, краще купувати панелі не нижче 31-32 класу, а шви при монтажі бажано заливати спеціальним клеєм. Ламіновану поверхню від нагрівальних елементів потрібно розташовувати не ближче ніж на 10 див.
Переваги ламінованих фартухів:
- хороша імітація природної текстури;
- водостійкість панелей вище середнього рівня;
- простота у догляді;
- доступна вартість;
- порівняно легкий монтаж без ідеального вирівнювання стін.
Мінуси застосування ламінату на стіну:
- боїться перепадів температур;
- водостійкі сорти ламінату коштують дорого;
- деформується при сильному нагріванні.
Кухонні фартухи з фотодруком
Частіше фотодрук наноситься на пластикову або скляну поверхню. Використовуючи прикрашені химерними малюнками стінові панелі для кухні, фартух можна перетворити в мальовничу картину. Схожими властивостями володіє фотоплитка. Сучасні методи нанесення картинки допомагають на керамічній поверхні отримувати зображення високої чіткості. Застосування даних різновидів обробки дозволяє легко виділити акцентну деталь або гармонійно пов’язати даний ділянку стіни з фасадами меблевого гарнітура.
Кухонний фартух з мозаїки
Мозаїчні елементи відрізняються розмірами і формою. Матеріалом для чіпів зараз служить крім кераміки ще скло, метал або камінь. Існує великоформатна плитка-мозаїка для кухні на фартух, що імітує справжнє полотно з окремих деталей. Використання такого методу дозволяє заощадити на монтажних роботах. Зараз вкрай рідко використовують поодинокі чіпи, частіше на стіну застосовуються заготовки у вигляді матриці, де всі елементи панно наклеєні на армуючу сітку.
Кухонний фартух з каменю
Природний граніт або пісковик на стіну застосовується рідко, але є сучасний популярний варіант панелі для кухні – фартух з акрилового каменю. Рекомендується купувати таку деталь в комплекті зі стільницями, використовуючи єдину або різну кольорову гаму. Добре виглядає раковина і фартух, коли обидві деталі облицьовані під граніт в подібних тонах. Акриловий камінь коштує дорого і може дряпатися, але переваги в нього суттєві:
- кухонні фартухи для кухні на стіну з акрилу славляться антибактеріальними властивостями;
- простота у догляді;
- висока міцність;
- довговічність;
- подряпини маскуються шліфуванням;
- хороша зносостійкість;
- висока вологостійкість;
- вибір фактури і забарвлення величезний;
- відмінна імітація природного матеріалу.
Як кріпити фартух на кухні?
Монтаж даної деталі залежить від різновиду матеріалу. Кухонні панелі-фартухи доводиться кріпити тільки після установки каркаса. Цей спосіб допомагає уникнути вирівнювання стін і дозволяє заховати всередині трубопроводи з іншими комунікаціями. Використання кераміки або мозаїки без ретельної підготовки поверхні провести не можна. Елементи композиції в цьому випадку потрібно кріпити за допомогою клейових складів або рідких цвяхів.
Скляні фартухи монтуються декількома способами – за допомогою приклеювання безпосередньо на стіну або шляхом монтажу металевих профілів, які потім вставляється декоративна панель. Крім цього підходить варіант установки на точкові кріплення з використанням попередньо виконаних отворів в склі. Гвинти при даному методі слід затягувати з обережністю, скло здатне тріснути при найменшому перекосі листа або при сильному натисканні.