Короткий зміст статті
Календар щеплень для дітей – медичний документ, в якому визначено терміни проведення вакцинацій та ревакцинацій. Будь-яка вакцина повинна бути введена вчасно. Порушення постановки, пропуск повторного введення препарату, що знижує імунітет.
У даний момент вченими виявлено та описано близько 1500 хвороб інфекційної природи. Однак тільки для 30 небезпечних захворювань розроблені вакцини. З них 12 інфекцій включені в так званий календар щеплень для дітей – комплекс профілактичних заходів щодо попередження небезпечних інфекцій.
Для чого потрібна вакцинація?
Щеплення були винайдені в XVIII столітті. З того часу принцип їх дії не змінився. Він заснований на «знайомстві» організму з ослабленим або нежиттєздатним штамом вірусу, мікроорганізму. Це дозволяє імунній системі заздалегідь сформувати імунну відповідь. В результаті, коли патоген проникає в організм, він відразу реагує і знищує мікроб ще до початку його активної життєдіяльності. В окремих випадках захворювання розвивається, але воно протікає в легкій формі.
Первинне прищеплення від хвороби називається в медицині вакцинацією. Деякі вакцини здатні виробляти активний імунітет на обмежений термін. У зв’язку з цим у календарі щеплень для дітей існує таке поняття, як ревакцинація. Цим терміном позначають процедуру повторного введення вакцини через певний час. Вакцинація та ревакцинація – дві основні складові процесу формування імунітету.
Які щеплення роблять дітям?
Переживаючи за здоров’я малюка і бажаючи заздалегідь підготуватися до тривалого періоду вакцинації організму, мами цікавляться, скільки щеплень роблять дитині. Міністерство охорони здоров’я розробляє загальні рекомендації щодо необхідності вакцинації, встановлюючи перелік обов’язкових щеплень. У кожній країні існує власний національний календар щеплень для дітей. Однак для держав СНД цей список однаковий.
Для формування специфічного імунітету у дітей, незалежно від епідемічної ситуації в країні, проводиться цілий ряд вакцинацій. Серед захворювань, від яких лікарі використовують вакцини:
- гепатит В;
- туберкульоз;
- коклюш;
- правець;
- дифтерія;
- поліомієліт;
- кір;
- краснуха;
- епідемічний паротит.
Які щеплення роблять дітям до року?
Щеплення роблять дітям до року з метою формування специфічного імунітету від ряду інфекцій, які часто розвиваються у малюків. Своєчасна і правильна вакцинації допомагає виключити хворобу, попередити розвиток ускладнень у майбутньому. Серед вакцин, що вводяться дітям до 1 року:
Які щеплення роблять дітям після року?
Щеплення дітям після року в більшості випадків робляться з метою підтримки і зміцнення первинного імунітету. З цією метою здійснюють ревакцинації проти таких інфекцій:
- правець, дифтерія – АДП;
- поліомієліт (ІПВ);
- паротит, кашлюк, краснуха – КПК.
Обов’язково робити всі щеплення?
Календар щеплень для дітей включає тільки планові вакцинації. Вони спрямовані на створення імунітету дитячого організму проти найбільш небезпечних інфекцій, які здатні викликати ускладнення і навіть смерть. Однак існують і так звані обов’язкові щеплення, які проводяться тільки при наявності окремих показань. Наприклад, щеплення від пневмококової інфекції дітям робиться у випадку епідемії або після контакту дитини з хворим, що підтверджено лабораторним дослідженням. Варто відзначити, що деякі типи вакцин вводять з метою профілактики (грип).
Планові щеплення дітям
Плановими називають ті вакцини, які вводяться в певному віці дитини. На основі перевірених досліджень і спостережень був складений так званий календар, якого дотримуються лікарі при проведенні вакцинації. Це допомагає сформувати у дітей стійкий імунітет до ряду небезпечних інфекцій, таких як:
- туберкульоз;
- правець;
- кір;
- дифтерія;
- поліомієліт;
- епідпаротит;
- краснуха.
Нерідко лікарі використовують комбіновані вакцини, які попереджають одночасно від кількох хвороб. Так, щеплення від дифтерії дітям вводиться в складі комбінованої АКДП. Серед інших щеплень для планової вакцинації:
- КПК – вакцинація від кору, паротиту, краснухи;
- ІПВ (ОПВ);
- ПЕКЛО-М.
Позапланові щеплення
Позапланові вакцинації здійснюються за епідемічними показаннями. Під ними медики розуміють:
Згідно з названим нормам, щеплення від менінгіту дітям призначається у разі наявності спалахів інфекції в регіоні, після контакту дитини з хворим. При наявності високого ризику гемофілії здійснюється щеплення від гемофільної інфекції дітям: при наявності хвороби у батьків вакцинують у 3, 4, 5 і 18 місяців. Крім менінгіту, гемофілії, позапланові щеплення здійснюють проти таких захворювань:
- вітряна віспа;
- сказ;
- бруцельоз;
- жовта лихоманка;
- лептоспіроз;
- сибірська виразка;
- чума;
- туляремія.
Графік щеплень для дітей
Щеплення дітям віком формують імунітет до того часу, коли ймовірність інфікування максимальна. При цьому оптимальний час введення і список обов’язкових щеплень може відрізнятися в сусідніх країнах. Це пояснює наявність терміна «національний календар щеплень», який визначається Міністерством охорони здоров’я країни.
Педіатри намагаються дотримуватися графіка вакцинації, відправляючи дитину на щеплення. Однак найчастіше вакцинація може відкладатися на якийсь час через захворювання дитини, загострення хронічних патологій. Перед вакцинацією мама з дитиною відвідує дільничного педіатра, який при відсутності протипоказань видає направлення в прищепний кабінет.
Перша вакцинація
У більшості випадків перша щеплення ставиться дитині в умовах пологового відділення. Це допомагає запобігти розвитку небезпечних інфекцій для дитини. Збудники цих захворювань стійкі у зовнішньому середовищі, тому зараження може статися у будь-який момент. Серед таких інфекцій:
- вірусний гепатит В;
- туберкульоз.
Для формування у дитини імунітету до гепатиту перша вакцинація повинна бути проведена в перші 12 годин після народження малюка. Повна вакцинація включає в себе повторне введення ліків в 2, 3 і 4 місяці. Для попередження туберкульозу БЦЖ повинна проводитися у новонароджених на 3-5-ту добу їх життя.
Щеплення дітям – графік до року
Календар щеплень для дітей до 1 року включає найбільшу кількість вакцинацій. Протягом першого року життя лікарі намагаються сформувати у дитини специфічний імунітет. Це допомагає убезпечити дітей до того віку, коли вони будуть освоювати перші ступені процесу соціалізації – підуть у дитячий садок, початкову школу.
Враховуючи цей аспект, лікарі вказують батькам на важливість своєчасної вакцинації малюків. Кожна мама повинна знати календар щеплень, щоб заздалегідь підготуватися до вакцинації, захистити дитину від застуди в передбачуваний період щеплення. З графіком проведення щеплень малюкам до року можна ознайомитися в таблиці нижче.
Назва вакцини (щеплення)
До якого захворювання виробляє імунітет
Період вакцинації
ВГВ
вірусний гепатит В
новонароджені в перші 12 годин життя, малюки у віці 1 і 5 місяців
БЦЖ-М
туберкульоз
3-5-й день життя
АКДП
(комбінована вакцина)
дифтерія, правець, кашлюк
діти у віці 3, 4, 5 місяців
ІПВ
поліомієліт
3, 4, 5 місяців
КПК
кір, епідемічний паротит, краснуха
12 місяців
Щеплення дітям після року
Для підтримки імунітету, створення необхідної концентрації антитіл в організмі лікарями проводиться повторне введення вакцин. Ревакцинація призначається в той час, коли термін дії попередньої вакцини підходить до кінця. Подібні заходи допомагають створити надійний щит, який захищає дітей від страшних інфекцій та епідемій. Календар щеплень для дітей до 14 років включає в себе кілька ревакцинацій, які повинні бути здійснені в конкретному віці дитини. Нижче можна ознайомитися з тим, коли роблять щеплення дітям за віком – таблиця наочно відображає всі.
Назва вакцини (щеплення)
До якого захворювання виробляє імунітет
Період вакцинації
АКДП
(комбінована вакцина)
дифтерія, правець, кашлюк
18 місяців
КПК
кір, епідемічний паротит, краснуха
6 років
ІПВ
поліомієліт
7 років
АДС,
АДП-М
дифтерія і правець
діти у віці 6 років, 16 років, дорослі у 26 років і кожні наступні 10 років до досягнення 66 років
Щеплення недоношеним дітям
Вакцинація дітей, народжених раніше покладеного терміну, проводиться за індивідуальним календарем. Найчастіше час щеплення для таких дітей відрізняється від стандартних часових рамок, названих Міністерством охорони здоров’я. У кожному конкретному випадку рішення про можливість і доцільності вакцинації в даний момент приймає лікар. Фахівець враховує безліч критеріїв, серед яких важливими є:
- маса дитини;
- загальний стан;
- наявність вроджених патологій;
- родові травми.