Короткий зміст статті
Гіпнотерапія – психотерапевтичний метод лікування гіпнозом, відноситься до короткострокової психотерапії. Лікувальний сеанс складається з декількох етапів: бесіди, релаксації, занурення в транс і навіювання думок або установок, які допомагають впоратися з проблемою.
Гіпнотерапія або лікування гіпнозом відома людству з давніх часів. За допомогою гіпнозу лікували жіночу істерію. Сучасна гіпнотерапія є методом короткострокової психотерапії допомагаючи справлятися з депресією, ожирінням, алкогольною залежністю і неврозами.
Теорія гіпнотерапії
Сутність методу гіпнотерапія полягає у словесному навіювання людині лікувальних установок, руйнуванні деструктивних програм. Гіпнотерапевт вводить пацієнта в змінений стан свідомості транс між сном і неспанням, при цьому відбувається часткова блокування свідомості, пов’язана з процесами гальмування кори головного мозку – пацієнт перестає вловлювати зовнішні сигнали, крім голосу гіпнотерапевта і занурюється вглиб себе.
Эриксоновская гіпнотерапія
Гіпнотерапія Мілтона Еріксона передбачає використання гіпнозу в символічній формі у вигляді метафор та історій, одна з таких технік отримала назву «потрійна спіраль». Гіпнотерапевт починає розповідати притчу, і не закінчивши її, приступає до розповіді другий, за змістом відмінної від попередньої, і теж обриває її на цікавому місці. Третя історія містить у собі установки, що допомагають вирішити проблему пацієнта, потім терапевт повертається до другої історії, закінчує її і до першої – завершуючи спіраль.
Регресивна гіпнотерапія
Регресивні техніки гіпнотерапії спрямовані на дослідження минулого. У маленької дитини до 3 років переважає альфа-ритм – мозкові коливання частотою 7 – 14 Гц, в цей період діти дуже сприйнятливі до батьківських установок, сімейних сценаріїв, і якщо це деструктивні послання у дитини формується негативний сценарій з передумовами: «Не живи!», «не висовуйся!», «не подорослішала!». Важкі психотравми цього вікового періоду відкладають відбиток на все життя. Регресивний гіпноз допомагає знайти джерело травми і «переписати», трансформувати сценарій.
Недирективная гіпнотерапія
Сучасна гіпнотерапія на відміну від класичного гіпнозу носить недирективний характер, позбавлена авторитарності, діє більш м’яко. При недирективном гіпнозі гіпнолог підлаштовується під клієнта, який знаходиться в легкому трансі, природному стані людини і усвідомлює, що з ним відбувається. До недирективной гіпнотерапії відноситься Еріксонівський гіпноз.
Когнітивно-поведінкова гіпнотерапія
Когнітивна гіпнотерапія це поєднання поведінкової терапії та гіпнозу. Корекція поведінкових розладів за допомогою когнітивної терапії давно довела свою ефективність, а в поєднанні з гіпнозом результати були покращені подвійно, фахівці прийшли до висновку, що обидва напрямки синергичны – когнітивно-поведінкова терапія і гіпноз взаимоусиливают один одного. У наш час ці методи успішно лікують ожиріння спричинене эмоциогенным або нападоподібний переїданням.
Клінічна гіпнотерапія
Інститут гіпнотерапії або клінічного гіпнозу, постійно займається дослідженням впливу гіпнозу при корекції захворювань або психічних розладів. Клінічна гіпнотерапія затребувана в психіатрії, неврології для терапії істерій, неврозів, нав’язливих думок, тривожних розладах. Гіпнотерапевти в клінічних умовах використовують наступні види гіпнозу:
- словесне навіювання;
- директивний гіпноз;
- метод левітації;
- еріксонівський гіпноз;
- гіпноз Елмана;
- гипнотизация поглядом.
Групова гіпнотерапія
Метод гіпнотерапії відноситься до короткострокової психотерапії і з успіхом застосовується на групах, він економічний за часом, охоплює велику кількість учасників. Групова гіпнотерапія застосовується для корекції поведінкових розладів у підлітків, при алкогольної і хімічної залежності, невротичних розладах. Груповий гіпноз допомагає:
- виробити груповий «дух» де можна отримати взаємопідтримку групи;
- посилити ресурсні можливості організму;
- розвинути оптимізм, впевненість, комунікабельність;
- інтегрувати і трансформувати негативний досвід шляхом «звільнення», «прощення» себе (наприклад в роботі з залежностями: харчової, ігровий, хімічної).
Як проходить сеанс гіпнотерапії?
Сеанс гіпнотерапії в цілому триває від 15 до 50 хвилин. Людині вирішив, що для усунення його психологічних проблем підходить гіпноз цікаво дізнатися структуру роботи, яку буде проводити психотерапевт або гіпнолог. Сама перша зустріч не передбачає сеансу гіпнозу, це бесіда, під час якої фахівець вирішує, чи зможе гіпнотерапія допомогти пацієнтові і формується довіра-недовіра між гипнологом і пацієнтом. При першій зустрічі відбувається формування запиту-проблеми потребує опрацювання.
Етапи сеансу:
Шкода гіпнотерапії
Шкідлива гіпнотерапія? Як і будь-який вид впливу на людину, введення в транс або гіпноз має ряд протипоказань, коли замість користі можна отримати негативні наслідки, в основному це трапляється, якщо гіпнотерапією займається людина, далека від медицини, шарлатан. Негативні ефекти при гіпнотерапії:
- загострення психічних розладів, якщо застосовувати гіпноз у гострій фазі при епілепсії, шизофренії, сутінковому стані свідомості та інших порушеннях центральної нервової системи;
- синдром відміни (повернення симптомів, іноді з посиленням, тривожні стани);
- гіпнотична летаргія (втрата раппорта між гипнологом і пацієнтом);
- використання наведення трансу для шкоди і маніпуляції свідомістю, людина під впливом впроваджуваних деструктивних установок вчиняє протиправні дії і вчинки загрожують його життю або близьких людей;
- виникнення не властивих раніше страхів, фобій.
Навчання гіпнозу і гіпнотерапії
Гіпнотерапія – навчання сьогодні цього виду психотерапевтичної допомоги дуже затребуване, але не потрібно забувати, що гіпнотерапія це велика відповідальність фахівця перед своїм пацієнтом, тому якщо важливо стати затребуваним і кваліфікованим фахівцем краще проходити навчання на спеціалізованих, сертифікованих курсах, які можна закінчити у Внз де викладаються спеціальності: психологія, психіатрія, психотерапія. Часто професія гіпнотерапевт є додатковою до вже існуючої психотерапевтичної.
Книги з гіпнотерапії
Навчання гіпнотерапії дистанційно займає більше часу і відповідальність повністю лягає на практикуючого, поруч немає досвідченого фахівця, який відповість на питання, а вони будуть, тому книги з гіпнотерапії більше підходять людям вже пройшли кваліфіковане навчання. Література з мистецтва гіпнозу: