Короткий зміст статті
Білі смужки на нігтях – не така вже й рідкість, тому багато хто не приділяють їй належної уваги. Іноді ж проблема може вказувати на серйозні порушення в роботі організму, які потребують лікування.
Білі смужки на нігтях помічати доводилося багатьом, але майже ніхто на цю проблему серйозного уваги не звертає. У більшості випадків вона і правда є нешкідливою, але іноді раптово з’явився малюнок може бути сигналом про те, що з організмом відбувається щось недобре, і він потребує допомоги.
Як виглядають здорові нігті?
Є кілька критеріїв, які допоможуть оцінити стан пластин і зрозуміти, чи в порядку вони. Отже, ось як виглядають здорові нігті на руках:
Що означають білі смужки на нігтях?
Так уже повелося, що багато людей на білі смужки і плями на нігтях не звертають ніякої уваги, начисто забуваючи про те, що будь-які зміни в організмі – привід задуматися про здоров’я. Поява «малюнка» на пластинах наука називає лейконихией. Форма і розмір смужок може бути яким завгодно – хтось бачить тільки дрібненькі точки, в інших же смуги закривають майже весь ніготь.
Проблема може бути хибною або істинною. Остання зустрічається не так часто і говорить про те, що є проблеми в роботі матриксу – частини нігтя, яка відповідає за рогові клітини і зростання пластини. Помилкова ж лейконіхія – явище більш поширене. Вказує на те, що причини появи смужок або цяток зариті десь глибше в організмі і, якщо малюнок довго не сходить, їх треба з’ясовувати з особливою уважністю.
Горизонтальні смуги на нігтях
Якщо поперечні білі смуги на нігтях не дуже широкі, причина може ховатися в порушеному обміні речовин. Іноді такі виникають і при інфекційних ураженнях. У літніх людей горизонтальні смужки можуть з’являтися при діабеті, цирозі печінки або серцевої недостатності. Крім усього іншого, проблема буває ознакою ослабленого імунітету і порушень у системі травлення.
Вертикальні смуги на нігтях
Поздовжні смуги на нігтях бувають поодинокими або множинними, тьмяними або явно вираженими. Часто проблема виникає у тих людей, які страждають від порушень периферичного кровообігу. Ще чомусь білі смужки на нігтях виникають? Сприяють цьому такі чинники:
- подагра;
- плоский лишай;
- псоріаз;
- хронічний ревматоїдний артрит або будь-які інші захворювання в хронічній формі.
Білі смуги на нігтях рук – причини
Вони можуть з’являтися при впливі на організм багатьох різних факторів. Точну причину визначити зможе доктор. Діагностикою проблеми, як правило, займаються онихологи або дерматологи. Попередній діагноз можна і самостійно поставити, знаючи, чому з’являються поперечні або поздовжні смуги на нігтях рук, причини цього порушення.
Горизонтальні малюнки в більшості випадків бувають викликані:
- авітамінозом або нестачею поживних речовин в організмі;
- залізодефіцитною анемією;
- серйозними неполадками в роботі нервової системи;
- гіпертонією і різними іншими хворобами серцево-судинної системи;
- некоректною роботою кишечника або підшлункової;
- артрит;
- порушенням кровообігу.
Поздовжні смуги на нігтях рук викликають трошки інші фактори, серед яких:
- інфекції, з-за яких ніготь не отримує потрібного харчування (при слабкому імунітеті лейконіхія може розвиватися навіть на тлі ГРВІ або грипу);
- стреси, переживання, негативні емоції (до речі, багато фахівців вважають, що як раз на нервовому грунті білі смужки в більшості випадків і виникають);
- грибок (ця проблема, як правило, супроводжується іншими симптомами – ламкістю, зміною кольору і іншими).
Білі смужки на нігтях ніг – причини
На нижніх кінцівках лейконіхія утворюється за тим же причин, що і на верхніх. Крім того, білі смужки на нігтях ніг можуть викликати і такі причини:
Чому на нігтях білі смужки і плями?
Які ще смуги на нігтях рук причини мають? Нерідко вони починають проявлятися після неякісного манікюру або педикюру. Якщо під час процедури пластину пошкодити – фізично або хімічно – вона може почати покриватися білим малюнком. Ще одна ймовірна причина – медикаменти. У деяких організмах алергія на склад лікарських препаратів проявляється саме таким шляхом.
Що робити, якщо на нігтях білі смужки?
Якщо проблема довгий час не сходять, а кількість смуг тільки збільшується, варто зайнятися здоров’ям:
Якщо самостійно побороти лейконихию не вийшло, потрібно звертатися до фахівця. Лікарі призначають курс в залежності від викликав проблему фактора і часто прописують:
- курс полівітамінів;
- протигрибкові засоби;
- антибіотики (в особливо складних випадках);
- обробки ефірними маслами, розчином морської солі з йодом або лимонним соком.